Przeprowadzasz się i przewozisz samodzielnie dobytek? Szczególnej ostrożności wymagają sprzęty. Mogą być cenne, a w źle przygotowanym i przeprowadzonym transporcie łatwo można je uszkodzić. Wystarczy nieodpowiednie zabezpieczenie, a nawet złe ustawienie danego urządzenia. Dotyczy to m.in. lodówki. Jak ją przewieźć prawidłowo?
Lodówka – jak się przygotować do transportu?
Lodówka ma przeważnie duże wymiary i jest ciężka. Średnia waga lodówki o wysokości od 180 do 200 cm wynosi 75 kg, a są i takie, w przypadku których to blisko 100 kg. Szerokie sprzęty dwudrzwiowe ważą zaś ok. 125 kg. Dlatego do przeniesienia lodówki potrzebujesz pomocy innych osób. Sprawdź wymiary urządzenia, a następnie zweryfikuj, czy zmieści się w Twoim samochodzie. Lodówkę da się przewieźć nawet autem osobowym, ale oczywiście nie każdym. Ewentualnie możesz wypożyczyć duży pojazd na potrzeby transportu. W większości miast wynająć można auto na krótki czas. Możliwe, że przewóz uda Ci się to załatwić w ok. 2–3 godziny. Przeważnie za godzinę zapłacisz kilkadziesiąt złotych – cena zależy od miasta i firmy, z której oferty skorzystasz.
Do znoszenia lodówki zaangażować trzeba minimum dwie osoby. Aby łatwo i wygodnie poradzić sobie z transportem, możesz wypożyczyć specjalny wózek schodowy. Umożliwia on przewożenie lodówki nawet po schodach, a dzięki temu zadanie to nie będzie tak obciążające. Nie opłaca się zakup takiego sprzętu. Przeważnie możesz go wypożyczyć za kilkadziesiąt złotych.
Jak przygotować lodówkę do przeprowadzki?
Auto, akcesoria i znalezienie osób do noszenia to nie wszystko. Wcześniej lodówka wymaga odpowiedniego przygotowania. Aby zrobić to poprawnie:
- Odłącz sprzęt od zasilania na kilka godzin przed transportem. Przeważnie producenci zalecają, aby były to 2–4 godziny.
- Wyjmij z urządzenia wszystko, co się w nim znajduje – nie chodzi wyłącznie o żywność, ale także o szklane półki i wszystkie ruchome elementy. Jedzenie, które znajdowało się w zamrażalniku umieść na czas transportu np. w lodówce turystycznej. Lepiej zacznij wykorzystywać żywność na bieżąco na długo przed planowanym przewozem, aby pozostało jej jak najmniej i tym samym – mniej było też problemów.
- Odmroź urządzenie.
- Umyj lodówkę – np. płynem do mycia naczyń lub sodą oczyszczoną. Osusz sprzęt.
- Zaklej drzwi lodówki przeźroczystą taśmą bądź zastosuj pasy lub gumy.
- Warto całe urządzenie owinąć folią bąbelkową.
Transport lodówki w pionie czy w poziomie?
Zdecydowanie polecane jest to pierwsze rozwiązanie. Producenci lodówek odradzają przewóz urządzenia w poziomie. Wiąże się z tym ryzyko spienienia płynu chłodzącego. Jeśli w dodatku od razu po przewiezieniu sprzętu go włączysz, nie odczekasz, może to doprowadzić do jego awarii. Jeśli taką usterkę zgłosisz producentowi lodówki w ramach gwarancji, możliwe, że nie obejmie ona naprawy ze względu na nieodpowiednie posługiwanie się sprzętem.
Jeżeli jednak będziesz musiał transportować sprzęt w pozycji poziomej, pamiętaj o kilku zasadach. Przede wszystkim lodówka nie powinna być umieszczana frontem lub tyłem do
dołu. Przeczytaj instrukcję obsługi urządzenia, aby dowiedzieć się, na którym boku ustawienie jej będzie najbezpieczniejsze. Strona z wężami tłocznymi od kompresora powinna być skierowana w górę.
Przenoszenie lodówki
Najlepiej, aby w trakcie transportu lodówka znajdowała się w pozycji pionowej. Jeśli to nie jest możliwe, kąt nachylenia powinien wynosić nie więcej niż 75 stopni. Podczas przenoszenia drzwi mają znajdować z przodu, a skraplacz z tyłu.
Jak przewozić lodówkę?
Przede wszystkim urządzenie musi stać stabilnie, nie może się przemieszczać po pojeździe, gdyż grozi to jego uszkodzeniem. Jeśli lodówka jest przewożona w pionie, powinna być przywiązana pasami do stałych elementów pojazdu. Nic nie może na nią spaść, gdyż wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia sprzętu. Pamiętaj o spokojnej jeździe. Nie hamuj gwałtownie, uważaj szczególnie na zakrętach.
Jak ponownie uruchomić lodówkę po przeprowadzce?
Nie włączaj od razu urządzenia. Pamiętaj o następujących zasadach:
- Sprawdź stan lodówki – upewnij się, czy nie doszło do uszkodzenia żadnego elementu. Zwróć uwagę na półki, szuflady, ale przede wszystkim rurki i przewody.
- Ustaw sprzęt w odpowiednim miejscu – wypoziomuj lodówkę za pomocą nóżek wyposażonych w gwinty. Pomiędzy ścianą a sprzętem powinno być co najmniej 5 cm przerwy, gdyż kratki wentylacyjne muszą mieć dostęp do powietrza.
- Umieść w urządzeniu wszystkie wyjęte wcześniej części.
- Jeśli lodówka była przewożona na boku, odczekaj 24 godziny, zanim ponownie ją uruchomisz. W przypadku gdy była to pozycja pionowa, urządzenie podłącz do zasilania po około 3–4 godzinach.
Jak widzisz, transport lodówki jest wymagający.
Jeśli nie chcesz zajmować się tym zadaniem samodzielnie, skorzystaj z naszej oferty. Opowiemy Ci, jak będzie przebiegać przeprowadzka krok po kroku . Bezpiecznie dostarczymy lodówkę do miejsca docelowego. Sprawdź naszą przeprowadzek i skontaktuj się z nami!