Zmiana miejsca zamieszkania i przeniesienie całego dobytku to duże wyzwanie nie tylko dla człowieka, ale też jego pupila. Pies czy kot nie rozumieją, co się dzieje. Jeśli planujesz przeprowadzkę, nie zapominaj o potrzebach czworonożnych domowników. Co możesz zrobić, aby ograniczyć ich stres?
Przeprowadzka z psem
Dla człowieka zmiana miejsca zamieszkania jest stresująca. Natomiast zwierzę, pozostające w środku zamieszania związanego z przeprowadzką, z pewnością nie rozumie, co się dzieje. W przypadku psów dużym plusem jest to, że przywiązują się do człowieka i pójdą za nim w dowolne miejsce, do którego się wybierze. Całe zdenerwowanie, które towarzyszy pakowaniu i przenosinom, oraz mniej czasu poświęcanemu czworonogowi, mogą jednak wpłynąć na jego samopoczucie.
W dużej mierze to od Ciebie zależy, jak pies przetrwa przeprowadzkę. Możesz mu oszczędzić stresu. Zanim zmienisz miejsce zamieszkania, wybierz się ze zwierzęciem do nowego miejsca. Pokaż mu je, udajcie się na spacer po okolicy. Opiekę nad zwierzęciem na czas przeprowadzki nie powierzaj firmie, która ją realizuje. Pies powinien się znajdować w pobliżu Ciebie. Weź pod uwagę, jak pupil zachowuje się podczas jazdy samochodem. Jeśli źle znosi podróże, lepiej, żeby nie jadł przed nią zbyt dużo. Na wszelki wypadek zabierz jednak ze sobą torebki i wilgotne ściereczki. W przypadku gdy zamierzasz przewozić pupila transportem publicznym, pamiętaj o kagańcu, smyczy i szelkach – to niezbędne dla bezpieczeństwa innych użytkowników komunikacji. Jeśli zamierzasz korzystać z transportera, włóż do niego ulubioną zabawkę swojego zwierzęcia.
Dobrze, jeśli w nowym miejscu zwierzę będzie czuło zapachy z poprzedniego. Warto zabrać elementy wyposażenia, a w przypadku gdy kupujesz nowe – chociaż zabawki pupila. Po przenosinach przespaceruj się z psem po wszystkich pomieszczeniach, mów do niego spokojnie, a dzięki temu zwierzę poczuje się pewniej. Wyznacz mu stałe legowisko. Poza tym staraj się trzymać dotychczasowy harmonogram dnia, znany zwierzęciu z poprzedniego miejsca zamieszkania. Po przeprowadzce możesz mieć mniej czasu na spacery, ale staraj się, żeby liczbowo było ich tyle samo, nawet jeśli muszą być zdecydowanie krótsze.
Przeprowadzka z kotem
W przypadku tego czworonoga przywyknięcie do nowej sytuacji może być trudniejsze. Koty przywiązują się do określonego miejsca, przez co zmiana miejsca może być dla nich bardzostresująca. Bardzo prawdopodobne, że zwierzę zrobi się agresywne, będzie się chować przed domownikami. Co możesz zrobić, aby ograniczyć jego stres? Rozpyl w dotychczasowym i nowym mieszkaniu kocie feromony. Dzięki temu łatwiej będzie mu się oswoić ze zmianą. W trakcie przeprowadzki najlepiej jeśli zwierzę nie widzi, jak wynoszone są kolejne elementy wyposażenia. Na czas transportu przygotuj kontener dla czworonoga, niech się w nim znajdują rzeczy, których zapach zna. Zwierzę powinno jechać z Tobą a nie z firmą transportową. Jeśli wiesz, że źle znosi podróże, podaj mu leki uspokajające, ale po konsultacji z weterynarzem – najlepiej wcześniej przetestuj, jak zwierzę zareaguje na ich podanie. Bez względu na reakcję, zabierz ze sobą wilgotne ściereczki i woreczek, na wypadek, gdyby kot wymiotował. W czasie podróży mów do zwierzaka i głaszcz go.
Najlepiej, aby kot trafił do mieszkania, które przynajmniej częściowo jest umeblowane. Jeśli jest wychodzący, początkowo nie wypuszczaj go na zewnątrz. Poczekaj, aż się przyzwyczai do nowego miejsca. W przeciwnym wypadku może próbować wrócić do poprzedniego i zginie. Jeśli to mieszkanie z balkonem na wysokim piętrze, odpowiednio zabezpiecz to miejsce, np. specjalnymi siatkami, aby czworonogowi nic się nie stało.
Przeprowadzka z rybkami
Oczywiście, rybki nie będą mieć problemów z zaadaptowaniem się w nowym miejscu, ale jednak sama realizacja przenosin może być wymagająca. Istotną rolę odgrywa odpowiednie zabezpieczenie akwarium. Najlepiej przewozić je na płasko, tak, aby nie mogło się przewrócić czy spaść z wysokości. Optymalnie, jeśli część wody i żwiru z akwarium zabierzesz do nowego miejsca – dzięki temu rybkom łatwiej się będzie przyzwyczaić do nowego miejsca, a bardziej nowej wody, która wszędzie się różni.
Akwarium odpowiednio zabezpiecz. Sprawdzi się do tego folia bąbelkowa, styropian lub inny materiał, który zamortyzuje ewentualne negatywne skutki przejazdu.
A co rybkami i rzeczami z akwarium? Rybki musisz transportować w odpowiednich pojemniczkach. Używa się do tego, np. woreczków plastikowych z tlenem czy pojemnika izotermicznego. Rośliny warto spakować do pojemników styropianowych. Natomiast ewentualne akcesoria możesz przewozić dowolnie albo wręcz kupić nowe, aby nie musieć czyścić starych.
Zachowaj szczególną ostrożność przy przenoszeniu akwarium, gdyż niewiele trzeba, aby je uszkodzić.
Chcesz skupić się na rzeczach, które są naprawdę ważne i zapomnieć o kwestiach technicznych? Sprawdź nasz cennik przeprowadzek, wybierz interesującą Cię usługę i postaw na usługi przeprowadzkowe. Twoja rola w tym wszystkim może zostać ograniczona do minimum!