Jak przygotować się do przeprowadzki w deszczu?

Przeprowadzka w deszczu – jak to zrobić bezpiecznie?

Termin, w którym musisz przenieść wszystkie rzeczy do nowej nieruchomości, jest często nienaruszalny. Twoje mieszkanie jest już sprzedane i musisz je opuścić, a też chcesz jak najszybciej przenieść rzeczy do nowego lokum. W czasie przeprowadzki duże znaczenie ma pogoda. Opady śniegu, deszcze, podmuchy wiatru, mogą utrudnić realizację.

Co zrobić, jeśli pada deszcz, ale i tak musisz się przeprowadzić? Jak to zrobić bezpiecznie?

Przeprowadzka w deszczu Adexim Warszawa

Przeprowadzka w deszczu – zadbaj o siebie

Wszystkie osoby, które będą nosić pudła i inne rzeczy, powinny mieć na sobie odpowiedni ubiór. W deszczową pogodę załóż lekką nieprzemakalną kurtkę, która nie będzie krępowała ruchów i nie nasiąknie wodą. Kiedy rzeczy są mokre, robią się cięższe, trudniej się poruszać. Załóż odpowiednie obuwie – mogą to być zwykłe buty sportowe, o ile mają podeszwę gwarantującą dobrą przyczepność. Na nie możesz nałożyć przeciwdeszczowe nakładki, dzięki którym woda nie będzie się dostawać do środka obuwia. Ważne, aby zabezpieczały przed poślizgnięciem się. Przy padającym deszcze nietrudno o to, dlatego zachowaj ostrożność.

Nawet jeśli masz nieprzemakalną odzież i odpowiednie zabezpieczenie obuwia i tak przygotuj sobie zestaw zastępczy.

Jak zabezpieczyć rzeczy przed deszczem?

Wszystkie rzeczy przenosi się zazwyczaj w kartonach. Tylko czy jakikolwiek kontakt z deszczem nie spowoduje, że ten karton przestanie zabezpieczać rzeczy? Woda dostanie się do środka i uszkodzi przenoszone przedmioty? Opakowania kartonowe są najpopularniejszym rozwiązaniem ze względu na lekkość, ekologiczność i trwałość. Ich wytrzymałość zależy jednak od gramatury, czyli gęstości tektury.

Znaczenie ma także rodzaj fal, czyli przestrzeni między warstwami kartonu. Im są grubsze, tym ten karton jest odporniejszy. Przeważnie możesz spotkać się z rozwiązaniami o gramaturze do nawet 870 g/m2. Zanim zabierzesz się za pakowanie wszystkich rzeczy, przetestuj dany rodzaj kartonu. Możesz spróbować przenieść w nim jakieś rzeczy podczas deszczu i sprawdzić, czy woda dostanie się do środka.

Weź pod uwagę, jak duża jest odległość od wyjścia z budynku do miejsca, w którym będzie stać samochód. Jeśli droga jest krótka, opady nie powinny spowodować, że woda dostanie się do wnętrza solidnego kartonu. Aby zmniejszyć ryzyko:

  • Zaklej pudła tak, aby nie było żadnych szczelin.
  • Nie trzymaj kartonów długo na powietrzu.

Ile kosztują kartony do przeprowadzki?

5-warstowe, o wymiarach 550x400x300mm i gramaturze 600 g/m2, kosztują ok. 6 zł za sztukę 1 (dane na 09.2023). Przeciętna przeprowadzka wymaga ich około kilkadziesiąt.

Zamiast kartonów możesz użyć plastikowych pojemników. W tym przypadku koszt będzie znacznie wyższy niż w przypadku zakupu kartonów, ale plus jest taki, że pojemniki możesz później wykorzystać w domu czy mieszkaniu. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie pojemników do przenoszenia najcenniejszych rzeczy, a w przypadku pozostałych – kartonów.

W ramach przeprowadzek organizowanych przez naszą firmę wykorzystujemy m.in. bezpieczne pojemniki stosowane do przewozu zawartości o podniesionym ryzyku (HIGH
CONTENT). To sprawdzi się zarówno, jeśli chodzi o transport rzeczy nietypowych , jak i standardowych.

Jeśli organizujesz przeprowadzkę na własną rękę, możesz ewentualnie poszukać oferty wypożyczenia specjalnych pojemników. Jeżeli okaże się, że w dniu przenosin ma intensywnie padać, skorzystaj z nich przez ten jeden dzień, a później zwróć. Pamiętaj, że jeśli je uszkodzisz, poniesiesz z tego tytułu koszty.

Przeprowadzka w deszczu – jak przewieźć cenne rzeczy?

Są takie rzeczy, które wymagają szczególnej uwagi ze względu na wartość i ryzyko, że kontakt z opadami negatywnie wpłynie na ich stan, a wręcz spowoduje, że nie będą się nadawać do użytku. Chodzi m.in. o dzieła sztuki czy meble. Odpowiedniego zabezpieczenia wymaga również materac do łóżka. Jak sobie z tym poradzić?

  • Wykorzystaj elastyczną folię PCV, czyli jeden z najlepszych izolatorów, jeśli chodzi o tworzywa sztuczne. Nie przepuszcza wody i może skutecznie ochronić przed deszczem.
  • Zastosuj wodoodporne pokrowce – dostępne w dziesiątkach rozmiarów. To doskonały wybór, jeśli chodzi o transport mebli czy materaca. Dużą zaletą jest możliwość powtórnego użycia, więc możesz je zachować na przyszłość albo sprzedać.
  • Użyj folii stretch – czyli folii z tworzywa sztucznego. Służy do zabezpieczania przedmiotów w transporcie m.in. całych palet. Zapewnia ochronę przed zabrudzeniem i wilgocią.
  • Skorzystaj z wózka transportowego – aby uniknąć odkładania rzeczy na mokre powierzchnie. Nie tylko przy aucie, ale i na zabłoconej klatce schodowej.

Przeprowadzka w deszczu – ustaw auto jak najbliżej budynku

Zadbaj, aby pojazd, do którego będziesz ładować rzeczy, znajdował się jak najbliżej wyjścia z budynku. Na osiedlach możesz mieć duży problem z ustawieniem auta w najlepszej lokalizacji ze względu na dużą liczbę samochodów i problemy ze znalezieniem jakiegokolwiek wolnego miejsca. Podczas opadów deszczu znaczenie będzie mieć każdy metr odległości, dlatego lepiej wcześniej zajmij najlepsze miejsce autem prywatnym i dopiero je zwolnij, kiedy przyjdzie pojazd, do którego będziesz ładować rzeczy.

Nie zapominaj o wycieraczkach. Nosząc rzeczy, wejdziesz kilkadziesiąt razy do mieszkania. Dzięki wycieraczkom nie zabrudzisz mieszkania błotem. Najlepiej niech znajdą się przed wejściem do lokalu i zaraz za wejściem do budynku. Dzięki temu będziesz mieć mniej sprzątania po zakończonej przeprowadzce.

Ruszaj w drogę, ale uważaj!

Masz wypożyczone dużo auto, którym będziesz przewozić rzeczy? Jazda przy opadach deszczu jest bardziej wymagająca niż w dobrych warunkach. Licz się z gorszą widocznością i przyczepnością. Droga hamowania może być zdecydowanie dłuższa, tym bardziej że zapewne auto jest zapakowane po brzegi! Opanowanie pojazdu będzie wówczas trudniejsze. Bierz to pod uwagę i zachowaj szczególną ostrożność.

Firma przeprowadzkowa Adexim - przeprowadzki Warszawa

Firma przeprowadzkowa Adexim

Chcesz tego wszystkiego uniknąć? Zatrudnij profesjonalną firmę przeprowadzkową.

Sprawdź naszą ofertę przeprowadzek i dowiedz się, jak działamy.

Zapoznaj się informacjami o naszej firmie. Organizujemy kompleksowe przeprowadzki w Polsce i za granicą. Odpowiednio zabezpieczymy transport, aby deszcz, ani inne utrudnienia nie zagroziły Twoim rzeczom.