Jak sporządzić list przewozowy? Bezpieczne przeprowadzki w Warszawie i nie tylko

W poprzednim artykule List przewozowy – co to jest? Przeprowadzki firm i osób prywatnych zajęliśmy się wyjaśnieniem, czym jest list przewozowo, dlaczego jest nam potrzebny, co powinien zawierać i jakie pełni funkcje. Dziś przyjrzymy się dokładniej temu dokumentowi, tak, aby każdy kto planuje przeprowadzki biura czy przeprowadzki prywatne był pewien, że sporządza czy też podpisuje właściwy i dobrze wypełniony dokument.

Bezpieczne przeprowadzki – list przewozowy

Zanim przejdziemy do omawiania listu przewozowego, warto przypomnieć sobie kilka faktów z nim związanych.

Po pierwsze, list przewozowy jest dowodem zawarcia umowy z przewoźnikiem.

Po drugie, list przewozowy nie jest najważniejszym dokumentem, a innymi dokumentami potwierdzającymi zawarcie umowy na transport (czy to transport na terenie miasta, kraju, czy transport międzynarodowy) są również: przekazy elektroniczne, uzgodnienia w formie wydruku zawierające najważniejsze dane zleceniodawcy i zleceniobiorcy oraz dane dotyczące transportu.

Po trzecie, list przewozowy powinien zostać wydrukowany w kilku egzemplarzach. Trafiają one do przewoźnika, zleceniodawcy oraz do odbiorcy.

Najważniejsze informacje, dotyczące listu przewozowego znajdują się w Ustawie z dnia 15 listopada 1994 roku o prawie przewozowym.

Artykuł 38 tej ustawy jasno przedstawia, co powinno znaleźć się w treści listu przewozowego:

1) nazwę i adres nadawcy, jego podpis oraz określenie placówki przewoźnika zawierającej umowę;

2) miejsce przeznaczenia przesyłki oraz nazwę i adres odbiorcy;

3) określenie rzeczy, masy, liczby sztuk przesyłki, sposobu opakowania i oznaczenia;

4) inne wskazania i oświadczenia, wymagane albo dopuszczone zgodnie z przepisami ze względu na warunki danej umowy lub sposób rozliczeń

Przeprowadzki krajowe i przeprowadzki międzynarodowe – wzory listów przewozowych

W żadnej ustawie dotyczącej transportu, nie znajdziemy wzoru listów przewozowych. Jednak art. 6 Konwencji o międzynarodowym przewozie drogowym towarów (konwencja CMR) bardzo dokładnie określa dane, jakie powinny znaleźć się w liście przewozowym.

Krajowy list przewozowy nie jest obszernym dokumentem:

Natomiast, jeżeli chodzi o transport międzynarodowy, list przewozowy składa się z czterech różnych kartek, w różnych kolorach:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dokument w kolorze wydawany jest odbiorcy.

Dokument w kolorze niebieskim wydawany jest odbiorcy.

Dokument w kolorze zielonym jest dla przewoźnika.

Dokument w czarnym kolorze przeznaczony jest do dowolnego przeznaczenia.

Uwaga! Nie jest to obowiązujący wzór listu przewozowego! Jeżeli firma przeprowadzkowa w Warszawie, którą wybrałeś posiada inny wzór, również możesz z niego skorzystać!

Zgodnie z przywołaną już Konwencją o międzynarodowym przewozie drogowym towarów (art.6), w liście przewozowym powinny znaleźć się następujące informacje:

– miejsce i data wystawienia,

– nazwisko (nazwa) i adres nadawcy,

– nazwisko (nazwa) i adres przewoźnika,

– miejsce i data przyjęcia towaru do przewozu oraz przewidziane miejsce jego wydania,

– nazwisko (nazwa) i adres odbiorcy,

– powszechnie używane określenie rodzaju towaru oraz sposób opakowania, a dla produktów niebezpiecznych ich ogólnie uznane określenie,

– ilość sztuk, ich cechy i numery,

– waga brutto lub inaczej wyrażona ilość towaru,

– koszty związane z przewozem (przewoźne, koszty dodatkowe, należności celne i inne powstałe od chwili zawarcia umowy do chwili dostawy),

– instrukcje niezbędne do załatwienia formalności celnych i innych,

– oświadczenie, że przewóz, bez względu na jakąkolwiek przeciwną klauzulę, podlega przepisom konwencji CMR.

W razie potrzeby list przewozowy powinien zawierać poza tym następujące dane:

a) zakaz przeładunku;

b) koszty, jakie nadawca przyjmuje na siebie;

c) kwotę zaliczenia do pobrania przy wydaniu towaru;

d) zadeklarowaną wartość towaru i sumę przedstawiającą interes specjalny w jego dostawie;

e) instrukcje nadawcy dla przewoźnika dotyczące ubezpieczenia przesyłki;

f) umówiony termin, w jakim ma być wykonany przewóz;

g) wykaz dokumentów wręczonych przewoźnikowi.

Firmy przeprowadzkowe w Warszawie – wybierz dobrze!

Kiedy decydujemy się na przeprowadzki (przeprowadzki prywatne, przeprowadzki firmy, przeprowadzki biura czy przeprowadzki międzynarodowe), powinniśmy poświęcić nieco czasu na znalezienie dobrej firmy, która spełni nasze oczekiwania, które przecież są różne i zalezą od rodzaju przeprowadzki. Jeżeli szukamy firmy, która zajmie się przeprowadzką biura, powinniśmy zapytać o usługi dodatkowe: niszczenie dokumentacji, utylizacja mebli. Jeżeli interesują nas przeprowadzki prywatne, przeprowadzki mieszkań, a mamy nietypowe przedmioty, np. fortepian, również warto sprawdzić, czy firma przeprowadzkowa oferuje transport fortepianów, czy innych, wielkogabarytowych ruchomości. Szukając firmy sprawdź ją w: rejestrach przedsiębiorców, spisach dłużników. Ponadto sprawdź również licencje posiadane przez firmę, opinie i komentarze o przewoźniku. Nie bez znaczenia jest również koszt przeprowadzki (Więcej informacji na temat sposobów sprawdzenia firmy przeprowadzkowej znajdziesz w naszych artykułach: Zlecenia przeprowadzek – wiarygodność firmy transportowej – jak ją sprawdzić? Cz. 1 oraz Zlecenia przeprowadzek – wiarygodność firmy transportowej – jak ją sprawdzić? Cz. 2).

Scroll to top