Przeprowadzka z antykami

Jak transportować antyki podczas przeprowadzki?

Antyk to zabytkowy przedmiot, który wymaga szczególnej dbałości i zachowania ostrożności podczas transportu. Niekiedy wystarczy najmniejsze zaniedbanie, aby w trakcie przeprowadzki uległ uszkodzeniu. Aby tego uniknąć, solidnie go zabezpiecz. Jak to zrobić?

Jak przygotować się do przewozu antyków?

Antyki – czyli w zasadzie co? Antyk może być drogocennym przedmiotem, np. zakupionym na aukcji, lub pamiątką po bliskiej osobie. Pod tym określeniem często kryją się przeróżne rzeczy. To zabytkowe zegary, stare meble, obrazy w niecodziennych ramach, wazony, kryształy czy kolekcje sztućców. Mogą mieć dużą wartość, a jeśli dojdzie do ich uszkodzenia w czasie transportu, po prostu ją stracą. Wynika ona z tego, że są unikatowe. O ile współczesne meble możesz łatwo zastąpić podobnymi, gdyż jest ich mnóstwo w sklepach, to jednak trudno Ci będzie znaleźć zastępstwo dla szafy, która ma 100 lat. Ich wiek przekłada się również na to, że mogą być podatne na uszkodzenia. Kolejnym ich problemem są wymiary – szczególnie w przypadku szaf.

Antyki – jak pakować podczas przeprowadzki?

Przygotuj różne materiały i akcesoria, które przydadzą się do zabezpieczenia tych rzeczy. Kształty poszczególnych konstrukcji mogą być niecodzienne. Na pewno przydadzą się kartony, folia bąbelkowa, papier czy skrawki tkanin. Warto też skorzystać ze styropianowych narożników, dzięki którym skutecznie zabezpieczysz rogi mebli przed uszkodzeniem. Szczególnej uwagi wymagają zdobienia czy przeszklenia. Jeśli dany element możesz zdemontować na czas transportu, to nie zastanawiaj się. W takim przypadku każdą część możesz umieścić w innym opakowaniu i oddzielnie zabezpieczyć. Owiń je folią bąbelkową. Koniecznie podpisz te elementy, aby ułatwić sobie późniejsze rozpakowywanie i składanie przetransportowanych rzeczy.

Jeśli dany przedmiot musi być przewożony w całości, zabezpiecz jego ruchome elementy – dotyczy to m.in. mebli. Zaklucz drzwiczki i szuflady, albo owiń tak, aby się nie otwierały. Boki zabezpiecz styropianem lub folią bąbelkową. Całość owiń folią stretch. Dzięki temu unikniesz porysowania tych elementów.

W przypadku gdy chodzi o przewóz książek czy obrazów, teoretycznie ich transport nie powinien sprawiać większych problemów. Książki możesz po prostu układać w pudełkach. Jeśli są to cenne okazy, umieść między nimi zabezpieczenie, np. w postaci folii bąbelkowej. Obraz również warto zabezpieczyć folią bąbelkową oraz streczową. Ustaw je jeden na drugim, a między poszczególnymi umieść miękki materiał.

Pamiętaj przy tym o następujących zasadach:

  • Nie zabezpieczaj delikatnych antyków za pomocą gazet, gdyż możesz je zabrudzić tuszem.
  • Nie naklejaj taśmy bezpośrednio na powierzchnię antyków.
  • Nie stosuj syntetycznych folii bezpośrednio na naturalnych materiałach, np. drewnie.

Warto też unikać ekstremalnych zmian temperatury. W przypadku porcelany może to doprowadzić do pęknięcia. Jeżeli przewozisz ją w okresie zimowym, nie wyjmuj delikatnych przedmiotów od razu z opakowania. Pamiętaj o oznaczeniu wszystkich kartonów, w których znajduje się delikatna zawartość. Może to być napis, ale musi się rzucać w oczy – tak, aby osoba, która będzie przenosić dany karton, miała pewność, co się w nim znajduje i nie zapomniała o tym. Przenoszenie antyków Zachowaj szczególną ostrożność. Nie bierz na raz zbyt wielu rzeczy, aby nie zwiększać ryzyka ich upuszczenia. Nie spiesz się – szczególnie, jeśli masz do pokonania wiele schodów. Pamiętaj również o warunkach atmosferycznych. Jeśli na zewnątrz jest mokro, deszczowo, to wycieraj buty przed wejściem na klatkę lub do domu. Możesz posiadać również stare meble, których nie chcesz rozmontowywać, ale problem tkwi w tym, że nie mieszczą się w drzwiach. Rozwiązaniem może być winda meblowa. To obrotowa, wysuwana platforma z rozłożonymi burtami, dzięki której bezpiecznie przetransportujesz rzeczy z domu do pojazdu. Np. szafa może opuścić Twoje mieszkanie oknem i być transportowana w poziomym położeniu. Dzięki zastosowaniu windy nie ma ryzyka uszkodzenia mebli podczas noszenia po schodach, gdzie nietrudno o jej porysowanie.

Zameldowanie - przeprowadzka

Ustawienie antyków w pojeździe

Kartony, w których znajdują się antyki, umieść w pojeździe na samym końcu. Nie ustawiaj ich na innych pudełkach, tylko bezpośrednio na podłodze pojazdu. Warto tak umieścić poszczególne kartony, aby się nie przemieszczały podczas transportu np. zamocować za pomocą pasów transportowych. Pudełka o najważniejszej dla Ciebie zawartości możesz dodatkowo zabezpieczyć, np. kocem lub innym miękkim materiałem.

Rozpakowywanie rzeczy po transporcie Kartony z antykami wynieś jako pierwsze. Nie stawiaj jednego na drugim, a najlepiej ustaw w miejscu, w którym nic im nie zagraża.

Jeśli nie chcesz organizować wszystkiego na własną rękę, sprawdź nasze usługi przeprowadzkowe. Możemy się zająć wszystkimi pracami od początku do końca. Zerknij na nasz cennik przeprowadzek i skontaktuj się z nami, aby ustalić szczegóły.