Niepotrzebne rzeczy - przeprowadzka

Czego pozbyć się z domu przed przeprowadzką?

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Gumtree.pl wynika, że aż 84% respondentów przechowuje w domu zbędne rzeczy. Niektórzy mają problem, aby nawet oszacować ich liczbę. Co trzeci Polak ma do dwudziestu niepotrzebnych przedmiotów, co czwarty – od 21 do 50, a 8 proc. – powyżej 100. Jeśli przygotowujesz się do przeprowadzki, to idealny moment na pozbycie się zbędnych przedmiotów. Dzięki temu przenosiny w nowe miejsce będą łatwiejsze. Czego warto się pozbyć?

Dlaczego warto pozbyć się zbędnych rzeczy przed przeprowadzką?

Wielu Polaków ma skłonność do gromadzenia przedmiotów. Pozostawiamy uszkodzone sprzęty, elementy wyposażenia i mnóstwo odzieży, której nigdy nie założymy. To samo dotyczy obuwia, akcesoriów domowych i wielu innych rzeczy. Oczywiście możesz to wszystko zabrać do nowego mieszkania, ale czy to dobry wybór? Przede wszystkim zastanów się, czy znajdziesz miejsce do ich przechowywania. Kolejna kwestia – po co pakować i przewozić rzeczy, których nie potrzebujesz, są prawdopodobnie bezwartościowe i nigdy ich nie użyjesz? W jakim celu zagracać swój nowy dom czy mieszkanie? Dlatego poświęć czas na przejrzenie wszystkich rzeczy, zanim rozpoczniesz pakowanie. To czasochłonne, więc nie zostawiaj tego na ostatni moment, tylko przeglądaj stopniowo. Każda szafka czy szuflada wymaga czasu, a szczególnie dużo możesz go potrzebować na strych czy piwnicę. Czego warto się pozbyć przed przeprowadzką?

Sprzęty, które nie działają

Często, kiedy jakieś urządzenie przestaje działać, stwierdzamy, że zostanie na wszelki wypadek – może spróbujemy znaleźć czas na jego naprawienie. Przeważnie kończy się to tak, że sprzęt latami leży, np. na strychu lub w piwnicy. Jak możesz pozbyć się tych urządzeń? Często zbiórki takich rzeczy organizują supermarkety. Rozwiązaniem są również Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub Mobilne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK). Zazwyczaj znajdziesz firmy, które odbierają sprzęt za darmo. Nie możesz go po prostu wyrzucić do śmieci zmieszanych z innymi.

Produkty przeterminowane

Dokładnie sprawdzenie rzeczy, które znajdują się w spiżarni, lodówce czy apteczce, zazwyczaj bywa zaskakujące. Często można tam znaleźć produkty czy leki, których termin przydatności minął lata temu. Nie warto się o tym przekonać dopiero, kiedy przewieziesz rzeczy w nowe miejsce. Lepiej sprawdź je wszystkie przed przeprowadzką. Ten sam problem dotyczy kosmetyków. Często gromadzimy je przez lata, zmieniamy preferowane marki, przez co posiadamy mnóstwo produktów, których nigdy nie użyjemy. Lepiej się ich pozbyć.

Zbędne dokumenty

Przeważnie zbieramy paragony, faktury czy umowy zawarte wiele lat temu. Sprawdź, które z dokumentów potwierdzających dokonane zakupy są nadal ważne, tzn. na gwarancji. Możesz się bez obaw pozbyć starych umów. Jeśli rachunki za media płacisz przelewem, nie musisz mieć żadnych papierowych potwierdzeń ani faktur wystawionych przez dostawcę.

Rzeczy, których nie używasz

Dotyczy to w szczególności odzieży. Często zostawiamy daną rzecz na przyszłość z założeniem, że uda nam się schudnąć. Mijają lata, a jednak z różnych względów nie wracamy do tej odzieży. Zamiast dalej ją magazynować, tylko w nowym miejscu, przekaż ją potrzebującym. Jeśli masz wśród nich rzeczy, które są markowe i przez to wartościowe, wystaw je w serwisach ogłoszeniowych, takich jak OLX czy Vinted. Podobnie podejdź do innych przedmiotów. Być może masz kilka takich samych urządzeń, a i tak używasz tego najlepszego. Warto sobie pozostawić maksymalnie jedno rezerwowe. Być może masz też stare portfele, okulary, gry, filmy i wiele innych rzeczy. Bardzo prawdopodobne, że znajdziesz zardzewiałe narzędzia i wiele innych zbędnych przedmiotów. Warto się ich pozbyć!

Przedmioty, które nie pasują do nowego miejsca

Z pewnością masz meble, które chcesz przewieźć. Ale czy na pewno znajdzie się dla nich miejsce w nowym domu? Sprawdź wymiary i ustal, czy na pewno będziesz mieć gdzie ustawić daną rzecz. Możliwe, że dosłownie zabraknie kilku centymetrów. Zamiast ją zabezpieczać i przewozić, wystaw w serwisie ogłoszeniowym – być może znajdzie się ktoś, kto ją kupi.

Rzeczy których nie użyjesz w nowym miejscu

Przenosisz się z domu do mieszkania? Prawdopodobnie nie przyda Ci się większość akcesoriów ogrodowych. Poza tym – zapewne na wiele rzeczy zabraknie miejsca. Zmieniasz dom na mniejszy? Zastanów się, czy masz gdzie umieścić dotychczasowe urządzenia, np. lodówkę czy pralkę. Być może lepszym rozwiązaniem będzie od razu zakup nowych, zamiast ich przewożenia.

Co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami?

Wszystko, co ma jeszcze jakąś wartość, warto spróbować sprzedać. Często okazuje się, że za starocie, które wydają się zbędne, możesz otrzymać spore pieniądze. Wiekowy sprzęt, nawet uszkodzony, może się przydać w serwisie na części zamienne. Niektóre rzeczy przypuszczalnie zainteresują kolekcjonerów. Raczej bez problemów znajdziesz nabywców markowych akcesoriów dla dzieci. To, czego nie uda się sprzedać, powinno po prostu trafić do kosza. Nie warto tego przewozić w nowe miejsce!

Przeprowadzka domu mieszkania Adexim

Firma przeprowadzkowa

Zamiast samemu martwić się co warto zabrać, jak zabezpieczyć i przetransportować wszystkie swoje rzeczy, skorzystaj z doradztwa i usług profesjonalnej firmy przeprowadzkowej.

ZADZWOŃ! (22) 825 77 95

Sprawdź naszą ofertę przeprowadzek i dowiedz się, jak działamy.

Zapoznaj się informacjami o naszej firmie. Organizujemy kompleksowe przeprowadzki w Polsce i za granicą.