Przeprowadzki międzynarodowe – mienie przesiedleńcze. Cz. 2

W pierwszej części wyjaśniliśmy, czym jest mienie przesiedleńcze. Opisaliśmy, co może stanowić mienie osobiste, a także, w jaki sposób starać się o zniesienie cła, jeżeli przeprowadzamy się z krajów trzecich. Dziś napiszemy o tym, jakie produkty nie są objęte zwolnieniem z cła, a także, jak przewieźć samochody nowe i używane, a także co nieco o firmach transportowych, które mogą pomóc i oferują przeprowadzki międzynarodowe.

Przeprowadzka za granicę międzynarodowa

Przeprowadzki międzynarodowe – kiedy trzeba zapłacić cło?

Zapewne zastanawiasz się, w jakich sytuacjach i przy przewozie jakich ruchomości, trzeba opłacić Cło? Otóż, przeprowadzki międzynarodowe, zwłaszcza z krajów państw trzecich mają to do siebie, że za niektóre rzeczy należy uiścić opłatę  nakładaną przez Państwo w postaci cła. Przede wszystkim opłata będzie dotyczyła wszystkich rzeczy nowych – zakupionych niedawno (dotyczy to również samochodów, o czym napiszemy nico dalej). Ponadto, zwolnione z cła nie są:

-napoje alkoholowe,

-tytoń,

-wszelkie inne wyroby tytoniowe,

-towary, które wykorzystywane są w działalności zarobkowej,

-środki transportu przeznaczone do działalności gospodarczej.

Przeprowadzki międzynarodowe a przewóz samochodu do Polski

Jeżeli chcesz przeprowadzić się do Polski z całym swoim dobytkiem, a więc również z samochodem, potrzebujesz kilku ważnych informacji. Należy jednak zrobić pewne rozróżnienie: inaczej bowiem wyglądają formalności ze sprowadzeniem do Polski samochodu nowego, a inaczej, jeżeli samochód jest używany.

-Sprowadzam samochód używany

Jeżeli chcesz przywieźć do Polski samochód używany, potrzebujesz kilku dokumentów:

-Dowodu własności samochodu,

-Deklarację o jego wartości.

Samochód używanych nie zgłasza się do oprawy celnej dokumenty są sprawdzane na granicy. Sprowadzenie samochodu używanego nie wiąże się koniecznością zapłaty VAT-u,  a samej akcyzy. Jeżeli jednak chcemy taki samochód zarejestrować w Polsce, konieczny jest dokument potwierdzający brak obowiązku płacenia VAT-u.

-Sprowadzam samochód używany

Kiedy samochód traktowany jest jako nowy? Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o podatku VAT, o nowym samochodzie można mówić, jeżeli nie ma przejechanych więcej niż 6 tyś km lub od dopuszczenia go do użytkowania, nie miną czas dłuższy niż pół roku.

Do rejestracji samochodu potrzebne są dokumenty takie jak w przypadku samochodu starszego, a dodatkowo:

-Aktualne świadectwo homologacji

Pamiętaj! Jeżeli decydujesz się na sprowadzenie nowego samochodu, musisz opłacić VAT oaz akcyzę. Samochód musi zostać zarejestrowany w Polsce w okresie do 30 dni od jego sprowadzenia.

UWAGA!

W Rozporządzeniu Ministra Finansów dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień z podatku akcyzowego, czytamy co następuje:

Zwalnia się od akcyzy przywóz przez osobę fizyczną, przybywająca na terytorium kraju na pobyt stały lub powracająca z czasowego pobytu, samochodów osobowych z terytorium innego pastwa członkowskiego, jeżeli łączą się spienione następujące  warunki:

1)samochód osobowy jest przeznaczony do użytku osobistego osoby fizycznej;

2)samochód osobowy służy do użytku osobistego tej osoby w miejscu poprzedniego jej pobytu w innym pastwie członkowskim przez okres co najmniej 6 miesięcy przed zmianą miejsca pobytu;

3)osoba fizyczna przedstawi właściwemu naczelnikowi urzędu celnego dowód potwierdzający spełnienie warunku, o którym mowa w pkt 2;

4)samochód osobowy nie zostanie sprzedany, wynajęty lub wypożyczony przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia jego przywozu na terytorium kraju;

5)samochód osobowy został nabyty lub wprowadzony do obrotu zgodnie z przepisami dotyczącymi opodatkowania obowiązującymi w państwie członkowskim, w którym osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania, a przy wywozie nie stosuje się zwolnienia lub zwrotu podatku z zastrzeleniem ust. 2.

Firmy transportowe w Warszawie  i ich oferta

Obecnie na rynku warszawskim, ale również w każdym innym mieście Polski, funkcjonuje wiele firm transportowych, które oferują kompleksowe usługi. Nasza firma Adexim Przeprowadzki stara się sprostać nawet najbardziej wygórowanym oczekiwaniom naszych Klientów. Oferujemy przeprowadzki w Warszawie, przeprowadzki firm, przeprowadzki biur, przeprowadzki mieszkań (przeprowadzki prywatne w Warszawie), a także transport nietypowych ruchomości, a więc transport specjalistyczny (np. transport fortepianów, transport obrazów).

Oferujemy również transport międzynarodowy: przeprowadzki międzynarodowe są jednym z naszych priorytetów. Mamy świetnie wyposażoną flotę samochodów, kierowców z bardzo dużym doświadczeniem i odpowiedni sprzęt. Ponadto, posiadamy potrzebne uprawnienia oraz licencję na wykonywanie transportu drogowego krajowego i międzynarodowego, a także certyfikat kompetencji zawodowych w krajowym i międzynarodowym transporcie rzeczy. Zapewniamy oczywiście ubezpieczenie transportu. To wszystko sprawia, że warto nam zaufać!

Źródło do artykułu Przeprowadzki międzynarodowe – mienie przesiedleńcze.  Cz. 1  i Przeprowadzki międzynarodowe – mienie przesiedleńcze.  Cz. 2 :
1. Kodeks celny (dostępny TU)
2. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.04.2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. 2004 nr 97 poz. 966 z póżn. zm.) (dostępne TU)
3. Ustawa a dnia 11.03.2004 r. o podatku VAT (Dz.U. 2004 nr 54, poz. 535 z późn. zm.) (dostępna TU)

Scroll to top