Przewożenie niektórych sprzętów może być problematyczne. Szczególnie tych, które są ciężkie, wymagają odpowiedniego ustawienia i uwagi, aby ich nie uszkodzić. Jeśli zabierzesz się za to bez przygotowana, możliwe, że dojdzie do uszkodzenia w trakcie transportu.
Zapoznaj się z naszymi poradami, aby bez problemów przewieźć pralkę z miejsca na miejsce. Jak to zrobić?
Jak się przygotować do przewiezienia pralki?
Pralka może się wydawać prostym urządzeniem, ale nie do końca tak jest. Składa się z wielu elementów, takich jak: mechanizm bębna, przyłącze, wąż i inne. Niektóre komponenty są szczególnie podatne na uszkodzenie, dlatego wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Zanim pralka trafi do auta, odpowiednio ją przygotuj. Zwróć uwagę, że sprzęt jest podłączony nie tylko do prądu, ale także do wody. Najlepiej odłącz te przewody dzień przed przeprowadzką, a głównie chodzi tutaj o wąż. Płynie nim woda, a do transportu powinien być suchy. Minie trochę czasu, zanim takim będzie. Odłącz wąż i pozwól, aby woda wyciekła, a przewód wyschnął. To nie oznacza, że na pewno po tym czasie nie pozostanie na nim choćby kropla wody. Aby nic z niego nie wyciekło do auta, przed transportem przyklej wąż do pralki taśmą. Odpływ powinien być oczywiście skierowany do góry. Woda może się znajdować nie tylko w wężu, ale i w środku urządzenia. Żeby się jej pozbyć, ustaw pralkę pod kątem. Możesz ją oprzeć, np. o próg lub schodek. Prawdopodobnie w dolnej jej części znajduje się filtr. Ustaw pod nim wiaderko – możliwe, że wycieknie z niego woda.
Po tej czynności sprzęt powinien już być gotowy do zniesienia.
Jak przenieść pralkę do auta?
Takie urządzenia są niestety ciężkie, ale też wszystko zależy od modelu i jego rozmiarów.
Oto przykładowy ciężar takich sprzętów:
- pralka ze wsadem 9 kg, ładowana od frontu – 70 kg;
- pralka 7 kg, ładowana od frontu – 67 kg;
- pralka 8 kg, ładowana od frontu – 68 kg;
- pralka 5 kg, ładowana od góry – 56 kg;
- pralka 6 kg, ładowana od góry – 56 kg.
Są to tylko przykładowe wartości. Nie musi być tak, że Twoje urządzenie waży tyle samo. Natomiast, jak widzisz, pralki są trudne w przenoszeniu. Nie chodzi tutaj wyłącznie o wagę – jej wymiary w większości przypadków powodują, że trudno byłoby ją znieść samodzielnie. Dlatego znajdź do pomocy chociaż jedną osobę.
Jeśli nie masz nikogo do pomocy, rozwiązaniem mogą być wózki transportowe, ale ich zakup wiąże się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. To nieopłacalne, jeśli potrzebujesz tego rozwiązania do jednorazowego przeniesienia pralki. Lepszym pomysłem jest wypożyczenie. Sprawdź, czy są dostępne w okolicy. Cena przeważnie wynosi od 50 zł za dobę.
Alternatywą są pasy do przenoszenia mebli/sprzętów, które ułatwią wygodne przenoszenie ciężkich rzeczy przy utrzymaniu właściwej postawy. Można je kupić już za kilkadziesiąt złotych, a to rozwiązanie, które może Ci się wielokrotnie przydać.
Jeśli jednak będziesz podnosić sprzęt, pamiętaj o wyprostowanym kręgosłupie. Co ciekawe, pralki nie musisz znosić na raz. W urządzeniu znajduje się ciężki element, który służy stabilizacji. To przeciwwaga. Żeby do niej dotrzeć, musisz otworzyć górną lub dolną część urządzenia. Wyjmij tę przeciwwagę a wtedy będzie lżej.
Jak transportować pralkę?
Najlepiej ustaw urządzenie w pozycji pionowej, gdyż zmniejszasz wtedy ryzyko uszkodzenia bębna i rurek. Jeśli nie masz wystarczająco miejsca, połóż ją w poziomie, ale na pewno nie na tylnej ścianie, ponieważ może łatwo dojść do uszkodzenia sprzętu. Pralkę pakowaną od przodu ustaw na boku od strony zasobnika proszku. Jeśli to urządzenie ładowane od góry, ułóż je na boku, na którym jest strona łożyska strony biernej
Jak zabezpieczyć pralkę w transporcie?
Idealnie, jeśli masz oryginalne opakowanie i zabezpieczenia. Zapewne obejmowały one styropianowe narożniki. Jeśli posiadasz karton pochodzący od producenta, to też optymalnie pasuje on do sprzętu – urządzenie będzie bezpieczne. W przypadku gdy go nie masz, skorzystaj z innych rozwiązań. Wszystkie ruchome elementy zabezpiecz taśmą. Przytwierdź nią kable do urządzenia i unieruchom nią bęben. Jeśli nie masz kartonu, pralkę możesz zabezpieczyć styropianem lub miękkimi ręcznikami. Całość warto owinąć grubą folią bąbelkową. Dzięki temu ryzyko uszkodzeń ograniczysz do minimum. Sprzęt powinien dotrzeć do miejsca docelowego bez komplikacji.
O czym pamiętać po transporcie pralki?
Przede wszystkim usuń wszystkie zabezpieczenia. W przypadku gdy urządzenie było transportowe przy ujemnych temperaturach, uruchom je nie wcześniej niż po około 8
godzinach od momentu ustawienia w pomieszczeniu.
Pamiętaj także o wypoziomowaniu pralki. Jeśli pominiesz ten krok, urządzenie nie będzie działać prawidłowo. Konsekwencją może być m.in. duży hałas przy wirowaniu.
Firma przeprowadzkowa
Jeżeli nie masz pewności, czy odpowiednio zabezpieczysz mienie, albo nie jesteś w stanie sam zorganizować osób do pomocy i przeprowadzić bezpiecznie przeprowadzki skontaktuj się z profesjonalną firmą przeprowadzkową, która odpowiednio i profesjonalnie zabezpieczy wszystkie rzeczy, zorganizuje przeniesienie i transport i kompleksowo przeprowadzi przeprowadzkę. Zapraszamy do kontaktu z firmą Adexim.