Przeprowadzka z dzieckiem – jak się przygotować i przeprowadzić?

Jeśli mieszkasz z dziećmi i planujesz przeprowadzkę, musisz je na to odpowiednio przygotować. Zmiana miejsca zamieszkania może być dla nich ciężkim przeżyciem. Twoja pociecha jest z pewnością przyzwyczajona do swojego pokoju (o ile go ma), a przy okazji nie do końca rozumie, co oznacza przeprowadzka. Jak zorganizować przenosiny, aby obejść się bez problemów?

Przeprowadzka z dziećmi

Przeprowadzka z dzieckiem – o czym warto pamiętać?

Maluchom informacja o przeprowadzce niewiele może mówić. Starsze dzieci już rozumieją, co się dzieje. Poinformowanie ich o planowanej zmianie miejsca zamieszkania powinno odbyć się przynajmniej kilka tygodni wcześniej, aby dziecko oswoiło się z nową sytuacją. Młodsze pociechy mogą się o tym dowiedzieć później. Co jeszcze ma znaczenie?

Poinformuj o przeprowadzce

W przypadku kilkulatków poczekaj ze zrobieniem tego do momentu, aż będziesz w stanie pokazać, co dziecko zyska w nowym miejscu. Częstą zmianą jest przeprowadzka z mieszkania do domu, która przyniesie własny plac zabaw, duży pokój, basen czy trampolinę. Dziecko, które dostrzeże korzyści związane z wejściem w nowy etap życia, lepiej poradzi sobie z negatywnymi emocjami. Warto o tym powiedzieć na 1-3 tygodnie przed planowaną zmianą.

Mówienie o tym na dużo wcześniej nie ma większego sensu w przypadku takich maluchów. Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku starszych dzieci. Jeżeli mieszkasz z nastolatkiem, skonsultuj z nim swoją decyzję. Dla wielu zmiana szkoły i społeczności może być trudnym przeżyciem. Najlepiej, jeżeli pociechy będą mogły pozostać w swojej szkole lub przedszkolu, ale to nie zawsze jest możliwe.

Pokaż przeprowadzkę w pozytywnym świetle

Przyczyny zmian miejsca zamieszkania są różne. Czasem w nowym miejscu warunki będą lepsze, a w innym – gorsze. Powodem przeprowadzki mogą być chęć zmiany miejsca do życia na lepsze, ale też rozwód czy problemy finansowe. Oczywiście, starsze dzieci doskonale zdają sobie sprawę, kiedy zmiana wyjdzie im na lepsze. Natomiast warto zwracać uwagę najmłodszych na plusy przenosin. Zapowiedz, że wspólnie pojedziecie wybrać dekoracje do pokoju dziecka albo że pakowanie i noszenie rzeczy będzie dla Was świetną zabawą.

Pokaż dziecku kolorowe książeczki o przeprowadzkach

Opis przeprowadzki niekoniecznie musi przemawiać do dziecka. Dlatego warto mu pokazać kolorowe książeczki i bajki, które tego dotyczą. Przykładowe to:

  • Stać Pętelka: Przeprowadzka,
  • Rodzina Treflików: Przeprowadzka i inne zwroty,
  • Misia i jej mali pacjenci: Nieoczekiwana przeprowadzka,
  • Wiśniewscy: Wielka Przeprowadzka.

To tylko przykładowe pozycje. Na pewno pomogą Ci pokazać zmianę miejsca zamieszkania w pozytywnym świetle.

Wybierz nową szkołę lub przedszkole

Zainteresuj się tym na długo przed przeprowadzką. Zmiana placówki edukacyjnej przeważnie jest dla dzieci trudna i wymaga dopełnienia szeregu formalności. Nie ma gwarancji, że dziecko będzie mogło się uczyć w danej szkole – zazwyczaj liczba miejsc jest ograniczona. To samo dotyczy przedszkola. Warto wypytać okolicznych mieszkańców o najbardziej polecane placówki edukacyjne. Jeszcze przed przeprowadzką wybierz się z dzieckiem, aby mogło zobaczyć, gdzie będzie się uczyć po zmianie miejsca zamieszkania.

Pozwól dziecku uczestniczyć w pakowaniu rzeczy

Najlepiej, niech zacznie pakować własne. Oczywiście, kilkulatek nie zrobi tego sam – na pewno będzie potrzebować pomocy. Jednak jakiekolwiek udział w całym procesie ułatwi mu zrozumienie, o co w ogóle chodzi, co go czeka. Poza tym zapewnienie wsparcia rodzicom może przynieść satysfakcję.

Odwiedźcie nowy dom przed przeprowadzką

Możecie to zrobić nawet kilkukrotnie. To czas, w którym dziecko obejrzy swój nowy pokój i wspólnie zaplanujecie, co będzie stało w poszczególnych miejscach. To także moment, w którym mogą pojawić się aranżacyjne pomysły na kolory w pokoju, dekorację, firankę i inne akcesoria.

Pozwól dziecku uczestniczyć w przeprowadzce, ale pamiętaj o bezpieczeństwie

Maluch może nosić drobne przedmioty i zazwyczaj dzieciom sprawia to przyjemność. Cieszy się, że może pomóc. Starsze dzieci są w stanie zająć się cięższymi rzeczami. Nie ma konieczności, aby na ten czas zostawiać pociechy u opiekunów. Natomiast kluczową rolę odgrywa zadbanie o bezpieczeństwo. Nie pozostawiaj na wierzchu narzędzi ani środków czyszczących. Nie ustawiaj pudeł wysoko jedno na drugim, gdyż to bardzo niebezpieczne dla pociech. Wystarczy że spadnie jedno takie pudło, aby stała się krzywda. Dokładnie opisz dziecku, co może zrobić, aby nie sięgało po zbyt ciężkie dla siebie przedmioty – szczególnie jeśli trzeba je nosić po schodach. To bardzo niebezpieczne dla malucha.

Opisz zawartość pudeł – umieść w łatwo dostępnym miejscu najważniejsze zabawki dziecka

Każdy maluch ma ulubione pluszaki i inne rzeczy, którymi najczęściej się bawi. Podczas przeprowadzki najpewniej tę najważniejszą rzecz będzie mieć przy sobie. Jednak wszystkie pudła zawierające najważniejsze zabawki dziecka postaraj się dokładnie opisać i ustawić tak, aby mieć do nich łatwy dostęp. Kiedy znajdziecie się w nowym miejscu, musisz szybko odnaleźć pudła z tymi rzeczami. Dzieci pozbawione ulubionych zabawek reagują różnie – na pewno nie będzie to dla nich przyjemne. Dlatego koniecznie zaplanuj przeprowadzkę tak, aby pociechy miały jak najszybciej dostęp do najważniejszych rzeczy.

Przeprowadzki Warszawa - firma przeprowadzkowa

Wybierz profesjonalną firmę przeprowadzkową

Nie chcesz samodzielnie organizować przeprowadzki? Sprawdź nasze usługi przeprowadzkowe. Możemy wszystkie prace zrealizować od początku do końca. Nasz cennik przeprowadzek może Cię pozytywnie zaskoczyć. Chcesz wiedzieć więcej? Czekamy na kontakt pod numerem telefonu +48 (22) 825 77 95.