Przed Tobą przeprowadzka, a może jesteś w trakcie?
Zmiana miejsca zamieszkania wiąże się z pewnymi formalnościami. Kiedy musisz zmienić adres zameldowania po przeprowadzce?
Ile masz na to czasu?
Co się stanie, jeśli tego nie zrobisz?
Jak przekierować ewentualne listy na nowy adres?
Odpowiadamy na te i inne pytania.
Adres zameldowania i zamieszkania to nie to samo
Bardzo często możesz spotkać się z zamiennym używaniem tych pojęć. Jak wynika z artykułu 25 Kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Zatem chodzi o adres, pod którym faktycznie zamieszkujesz. Dlaczego adres zamieszkania ma duże znaczenie? Np. powództwo wytacza się w sądzie pierwszej instancji właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego. Jeśli na stałe przebywasz gdzieś indziej, to może oznaczać konieczność odległych dojazdów.
Czym jest zatem adres zameldowania? Czymś, co z roku na rok traci na znaczeniu. Teoretycznie w Polsce występuje obowiązek meldunkowy, ale w praktyce nic Ci nie grozi, jeśli go nie masz. Zatem jakie ma to znaczenie? Otóż zdarzało się, że jeśli sąd nie znał adresu zamieszkania ani korespondencyjnego, wysłał pismo na adres zameldowania. Miały już miejsc sytuacje, w których taka korespondencja nie została odebrana, gdyż dana osoba po prostu tam nie mieszka, ale uznano, że doszło do skutecznego doręczenia. Obecnie jednak to już tak nie działa. Mimo wszystko na wszelki wypadek lepiej mieć jeden adres zameldowania i zamieszkania.
Adres zameldowania po przeprowadzce – ile czasu na zmianę?
Jeśli zamierzasz przebywać w danym miejscu przez długi okres, zamelduj się tam na stałe. W przypadku gdy chcesz tam mieszkać dłużej niż 3 miesiące, ale nie zamierzasz zmieniać aktualnego stałego adresu zameldowania, wybierz pobyt czasowy. Dzięki temu nie musisz się wymeldowywać ze stałego miejsca zamieszkania.
Uwaga: jeśli masz polskie obywatelstwo i mieszkasz w Polsce, Twoim obowiązkiem jest zgłoszenie nowego miejsca zamieszkania w terminie 30 dni do momentu przybycia tam. Możesz zameldować się samodzielnie w czasie wizyty w urzędzie lub zrobi to za Ciebie pełnomocnik. Innym rozwiązaniem jest dopełnienie tego obowiązku przez internet.
Zmiana adresu zameldowania po przeprowadzce w urzędzie
Jeśli chcesz zameldować się w urzędzie, przygotuj następujące dokumenty:
- formularz zameldowania na pobyt stały lub czasowy;
- dowód osobisty lub paszport;
- dokument potwierdzający prawo do lokalu – może to być akt notarialny czy wypis z księgi wieczystej nieruchomości (jeśli nie masz takich praw do lokalu, osoba, która je ma, powinna podpisać się na formularzu i wyrazić zgodę na zameldowanie).
Jeśli nie możesz tego zrobić samodzielnie, zameldowaniem może się zająć pełnomocnik.
Musisz daną osobę upoważnić do tego na piśmie. Jeśli pełnomocnikiem jest ktoś, kto nie należy do Twojej najbliższej rodziny, zapłacisz za to 17 zł. W przypadku gdy chcesz się zameldować w urzędzie, sprawdź wcześniej, czy nie musisz się umówić na konkretną godzinę. Coraz częściej jest to konieczne.
Zmiana adresu zameldowania po przeprowadzce przez Internet
Od dawna możliwe jest zameldowania się online – wystarczy, że skorzystasz z odpowiedniej usługi. Aby to zrobić przez Internet:
- Wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zamelduj-sie-na-pobyt-staly-lub-czasowy-dluzszy-niz-3-miesiace i kliknij Zamelduj się.
- Do wyboru masz kilka opcji logowania: Profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna. Możesz również skorzystać z aplikacji mobilnej mObywatel.
- Przygotuj dokument, który potwierdza Twoje prawo do korzystania z lokalu. Może to być umowa najmu, odpis z księgi wieczystej czy oświadczenie osoby, która ma prawo do mieszkania i potwierdza Twój pobyt w nieruchomości. Potrzebujesz dokumentów w formie elektronicznej albo skanów.
Usługa meldowania online jest bezpłatna. Opłata za meldunek na pobyt czasowy wynosi natomiast 17 zł, chyba że system zamelduje Cię automatycznie, to wtedy nie jest pobierana. Od razu po skorzystaniu z usługi otrzymasz informację o zameldowaniu.
Jak przekierować pocztę na nowy adres?
Po przeprowadzce musisz zaktualizować dane adresowe w firmach, z którymi masz zawarte różne umowy. Trudno jednak pamiętać o wszystkich. Z pewnością zdarzy się, że zostanie do Ciebie nadana korespondencja od osoby, która od lat nic do Ciebie nie wysłała i nawet o niej nie pamiętasz. Teoretycznie możesz poprosić osoby, które będą korzystać z Twojej dotychczasowej nieruchomości, aby Cię poinformowały, kiedy otrzymają pocztę kierowaną do Ciebie. Jest jednak wygodniejsze rozwiązanie.
Poczta Polska daje możliwość przekierowania korespondencji. Wysłane na Twój stary adres listy będą przesyłane na nowy, który podasz w formularzu. Opłata zależy od rodzaju przesyłki. Zgłoszenie obowiązuje przez 12 miesięcy, a później można je przedłużyć kolejny raz na taki okres. Usługa nie obejmuje pism w postępowaniach karnym, cywilnym, sądowo-administracyjnym, administracyjnym, podatkowym oraz w sprawie o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Przeprowadzka
Planujesz przeprowadzkę? Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń lub napisz do nas.