Decydując się na firmę transportową, która zajmie się przewozem rzeczy podczas przeprowadzki, należy dokładnie sprawdzić sposób jej działania. Przede wszystkim ważne jest bezpieczeństwo transportu, a więc ubezpieczenie (nasz artykuł o ubezpieczeniach transportowych można znaleźć TU), a także inne dokumenty, które chronią, w razie wypadku, zniszczenia mienia, czy innych nieoczekiwanych zdarzeń. Jednym z takich dokumentów jest list przewozowy.
Przeprowadzki firm i przeprowadzki prywatne w Warszawie – należy zachować czujność
Bez względu na to, czy planujesz przeprowadzki firm, czy przeprowadzki prywatne, należy zachować bardzo dużą czujność przy wybierze firmy przeprowadzkowej. Przeprowadzki w Warszawie organizowane są bardzo często, a to doprowadziło do powstania wielu firm oferujących przeprowadzki firm, przeprowadzki prywatne, a także przeprowadzki międzynarodowe i wiele usług dodatkowych, np. niszczenie dokumentacji, utylizacja mebli. Duża liczba firm transportowych jest równoznaczna z tym, że koszty przeprowadzki są niższe. Jednak, wiele firm działa w sposób nieuczciwy lub w sposób niedbały. Dlatego, czujność jest konieczna!
Przeprowadzki – czym w ogóle jest list przewozowy?
List przewozowy jest dokumentem, który potwierdza zawarcie umowy pomiędzy przewoźnikiem a zleceniodawcą. List przewozowy zawiera bardzo szczegółowe informacje na temat transportowanych towarów i powinien być dołączony do każdej przesyłki. Jeżeli firma realizuje przeprowadzki międzynarodowe, list transportowy jest jednym z dokumentów, którymi będą zainteresowane służby celne. Na podstawie tego dokumentu może być przeprowadzana kontrola oraz pobieranie opłat od przewożonego towaru. Kto powinien wypełnić list przewozowy? Powinien być sporządzony przez nadawcę, ale przewoźnik musi go zaakceptować, sprawdzając wcześniej, czy wszystkie informacje są zgodne z rzeczywistością.
Informacje, które powinny znaleźć się w liście przewozowym
List przewozowy powinien zawierać szereg informacji na temat zleceniodawcy i zleceniobiorcy, a także o przesyłce. Na liście przewozowym powinna znaleźć się data oraz miejsce wystawienia listu. Podaje się w nim również adres, nazwę i dane kontaktowe przewoźnika, a także adres odbiorcy. Kolejne informacje dotyczą już przesyłki. Określa się rodzaj towaru, sposobów jego zapakowania i zabezpieczenia, ilość, cechy i numery. List przewozowy powinien zawierać również wagę towaru, koszty, związane z jego przewozem, wartość towaru (zadeklarowaną). Ponadto, w liście przewozowym powinny zostać zawarte:
-Instrukcje potrzebne do załatwienia formalności celnych,
-Instrukcje dotyczące ubezpieczenia przesyłki,
-Spis dokumentów, które zostają wręczone przewoźnikowi,
-Oświadczenie potwierdzające, że transport jest zgodny przepisami konwencji CMR
Uwaga! Pamiętaj, że list przewozowy nie jest najważniejszy! Największe znaczenie zawsze ma umowa przewozu!
List przewozowy to nie jedyny ważny dokument, który należy podpisać z przewoźnikiem. Każda przeprowadzka, bez względu czy przeprowadzka firmowa czy przeprowadzka prywatna, wymaga również podpisania umowy przewozowej. Może się jednak zdarzyć, że pomiędzy tymi dwoma dokumentami będą rozbieżności. Który zatem z tych dokumentów jest ważniejszy i który ma pierwszeństwo? Najważniejszym dokumentem jest umowa przewozu i to ona zazwyczaj ma pierwszeństwo. Są jednak wyjątki…
Wyjątki stanowią zakłady ubezpieczeniowe, które bardzo często w razie szkody nie pokrywają kosztów, uzasadniając to uchybieniami w zakresie listu przewozowego. Działania takie nie mają żadnego uzasadnienia prawnego, jednak wiele firm ubezpieczeniowych stosuje taką praktykę. Każda firma transportowa, która podpisuje umowę z firmą ubezpieczeniowa, powinna bardzo dokładnie sprawdzić wszystkie zapisy dotyczące tego właśnie zagadnienia. Odszkodowanie powinno być wypłacane na podstawie umowy.
Uwaga! List przewozowy stanowi dowód zawarcia umowy, jednak tylko w przypadku, kiedy nie ma innych dokumentów potwierdzających zawarcie umowy!
Podsumowując, list przewozowy stanowi ważny dokument i każda firma oferująca przeprowadzki firm czy przeprowadzki prywatne, powinna zadbać o jego odpowiednie wypełnienie. Należy jednak mieć świadomość, że znacznie ważniejszym dokumentem jest umowa przewozu. Bez względu na to, czy jesteś przewoźnikiem, czy klientem formy przeprowadzkowej, powinieneś zadbać o właściwe i rzetelne wypełnienie wszystkich potrzebnych do przewozu dokumentów. Jest to szczególnie ważne, kiedy planujemy dużą przeprowadzkę i powierzamy firmie transportowej cały nasz nabytek.
Zapisy dotyczące listu przewozowego możemy znaleźć w:
–ustawie o prawie przewozowym z dnia 15 listopada 1984 roku,
– konwencja CMR: