Jak ułatwić sobie pakowanie – kilka praktycznych porad

Pakowanie jest męczące i czasochłonne. Wiele osób naprawdę bardzo tego nie lubi. Jest jednak kilka niezawodnych zasad, które bardzo pomagają w pakowaniu – sprawiają, że staje się ono nie tylko przyjemniejsze, ale przede wszystkim szybsze i harmonijne. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, mając nadzieję, że znacznie ułatwią Państwu czas przed przeprowadzką.

Zanim przejdziemy do pakowania…

Zanim przejdziemy do pakowania, przypomnijmy najpierw, jakie czynności należy wykonać na kilka tygodni, a w niektórych przypadkach nawet na kilka miesięcy  przed przeprowadzką.

Po pierwsze, jeżeli posiadasz dziecko, znalezienie przedszkola, szkoły, ośrodka zdrowia. To bardzo ważne, aby zaraz po przeprowadzce można było rozpocząć normalne funkcjonowanie bez niepotrzebnych życiowych przestojów.

Po drugie, należy zawiadomić urzędy i instytucje o zmianie adresu zamieszkania. Na pewno jest to urząd skarbowy, banki oraz firmy z którymi masz podpisaną umowę: telekomunikacyjne, elektrownie, gazownie itp.

Po trzecie, trzeba znaleźć dobrą firmę przeprowadzkową. Przy czym należy pamiętać, aby zrobić to stosunkowo wcześnie, ponieważ zlecenia przeprowadzek, zwłaszcza w takim mieście jak Warszawa, jest bardzo częste.  Zwłaszcza przeprowadzki  prywatne, a wiec przeprowadzki mieszkań cieszą się ogromną popularnością.

Po czwarte, przygotuj mieszkanie, do którego masz się wprowadzić. Być może potrzebne będzie generalne sprzątanie jeszcze przed przewiezieniem rzeczy lub wykonanie remontu? Warto dowiedzieć się, czy jest to możliwe.  

Po piąte, zaplanuj dzień przeprowadzki . Weź wolne w pracy, zorganizuj opiekę dla dziecka, czy dla zwierząt, jeżeli je posiadasz, Przeprowadzka może być dla nich stresująca.

Po szóste, zastanów się co zrobić z rzeczami, których nie chcesz zabierać na nowe mieszkanie. Jeżeli pewnych ruchomości nie chcesz przewozić na nowe miejsce, zastanów się co możesz  z nimi zrobić. Niechciane rzeczy możesz przekazać rodzinie lub przyjaciołom lub osobom potrzebującym. Jeżeli rzeczy te są bardzo zniszczone, najlepiej będzie jeśli je wyrzucisz lub skorzystasz z naszej usługi – utylizacja mebli.

Po siódme, skompletuj potrzebne do pakowania akcesoria. Powinny znaleźć się wśród nich różnej wielkości pudła i kartony, wraz z wyplenieniem (np. stare gazety), taśmy klejące, pisak, nożyczki, a także worki na śmieci, worki próżniowe (idealne do pakowania ubrań).

Skuteczne pakowanie

Skuteczne pakowanie to takie, które można wykonać szybko. Ponadto, rzeczy które pakujemy powinny zajmować  jak najmniej miejsca. Jednocześnie musimy zadbać o to, aby były bezpieczne.

Pakowanie ubrań

Ubrania z jednej strony są bardzo łatwe do pakowania, ponieważ nie musimy martwić się o to, że się potłuką czy też uszkodzą, z drugiej jednak strony, ubrania zawsze zajmują bardzo dużo miejsca. Warto znać sztuczki, które pozwolą zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni.

-Zrób porządki. Nie pakuj wszystkiego, co tylko znajduje się w szafie. Zrób porządki, przemyśl, czy na pewno wszystkiego potrzebujesz. Być może wiele rzeczy jest już niemodnych lub na Ciebie nie pasują

-Zawijaj a nie składaj. Zwijanie ubrań zapewnia dużą  oszczędność miejsca. Zwróć jednak uwagę na jakość rzeczy – nie każdy materiał lubi być mocno zwinięty!

-Część rzeczy zostaw na wieszaku. Jeżeli wiele Twoich ubrań znajduje się na wieszakach, możesz przetransportować je nie ściągając ich. Wystarczy, że nałożysz na nie worki foliowe i zawiążesz tuż przy haku wieszaka. Dzięki temu rozpakowywanie na nowym miejscu będzie naprawdę bardzo szybkie!  

-Pakuj do worków próżniowych. Worki próżniowe są idealnym sposobem na zaoszczędzenie miejsca – pozwalają na zmniejszenie objętości ubrań nawet o 75 procent! Podczas przeprowadzki taka oszczędność to naprawdę dużo! Najlepiej sprawdzają się przy pakowaniu obszernych ubrań, np. płaszczy, kurtek czy swetrów. Przydają się również do pakowania ręczników, pościeli, a także koców.

-Rzeczy układaj warstwowo. Zasada ta dotyczy przede wszystkim pakowania w walizce. Na sam spód układamy wszystkie te ubrania, o których wiemy, ze nie są bardzo podatne na pogniecenia. Mogą to być zatem spodnie, czy tez koszulki. Na te warstwę nakładamy ubrania mniej trwałe, z delikatnych materiałów, na wierzch np. sukienki, złożone co najwyżej wpół. Na samej górze możemy umieścić akcesoria.

-Wykorzystaj każdą przestrzeń. Podczas pakowania ważna jest ergonomia. Powinniśmy wykorzystać każdą przestrzeń do maksimum! Jednym ze sprawdzonych sposobów, jest umieszczanie skarpetek w butach. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce w walizkach, a wolna przestrzeń się nie zmarnuje!

Pakowanie roślin

Niektórzy uwielbiają rośliny w mieszkaniu. Ich zalety  są nieprzecenione – to prawda, jednak, podczas przeprowadzki mogą przysporzyć sporo kłopotów. Aby nie uszkodzić ich w trakcie transportu, należy je odpowiednio przygotować.

-Wymiana doniczki. Piękne kwiaty wymagają pięknych doniczek. Te z kolei są ciężki i wykonane z materiałów, które mogą ulec pęknięciu. Dlatego, na czas transportu, warto duże, eleganckie i ciężkie donice wymienić na doniczki plastikowe.

-Roślin nie podlewamy przed transportem. Ziemia w dzień transportu powinna być sucha. W innym wypadku, rośliny mogą się zanadto ruszać, obluzowując przy tym korzenie. Rośliny powinny zostać podlane po przewiezieniu na miejsce.

-Małe rośliny umieszczamy w kartonie. Wtedy ich transport będzie bardzo łatwy. Jeżeli to możliwe, warto umieścić kilka kwiatków w jednym kartonie. Pomiędzy doniczki należy włożyć papier, który będzie je amortyzował.  

-Większe doniczki zabezpieczamy workiem foliowym. Dzięki temu ziemia podczas transportu nie wysypie się z doniczki.

-Zabezpieczenie wystających rozgałęzień. Jeżeli nie chcesz, aby w czasie transportu kwiat się połamał, warto zabezpieczyć go obwiązując wystające rozgałęzienia sznurkiem. Należy robić to jednak bardzo delikatnie!

-Rośliny ostatnie z mieszkania i pierwsze do mieszkania. Rośliny są delikatne, w ten sposób minimalizujemy czas ich transportu oraz w minimalnym stopniu narażamy je na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Pakowanie przedmiotów kuchennych

W kuchni najczęściej znajdują się bardzo delikatne przedmioty, np. naczynia. Przeprowadzki prywatne bardzo często są utrudnione poprzez nieodpowiednie zapakowanie wrażliwych przedmiotów, które w trakcie transportu mogą się zniszczyć. Aby przeprowadzka mieszkania mogła przebiegać bezpiecznie, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

-Podpisuj kartony . Dzięki temu z łatwością rozpakujesz zawartość, to bardzo duże ułatwienie.

-Wykorzystaj przestrzeń w garnkach. Do garnków można włożyć mniejsze przybory kuchenne lub przyprawy – warto wykorzystać każdą wolną przestrzeń!

-Zabezpiecz wrażliwe przedmioty. Można owinąć je w folię lub w papier. Dobrym rozwiązaniem jest również miękki materiał, który możemy włożyć pomiędzy talerze, czy też kieliszki.

-Nie wkładaj zbyt wielu ciężkich rzeczy do jednego kartonu. Taki karton będzie trudno nieść, narażony jest również na zniszczenie i rozerwanie.

Mamy nadzieję, że poniższe rady ułatwią Państwu przygotowania do przeprowadzki. Jeżeli jednak, nie chcą Państwo tracić czasu na  pakowanie, oferujemy profesjonalną pomoc w tym zakresie. Zachęcamy do zapoznania się z nasza ofertą.

Scroll to top